×
Kodu

Pildile püütud Pärnu kodud

10. veebruar 2018,
Foto: Andres Adamson

Andres Adamson on pildile püüdnud 100 Pärnu kodu ning pannud need raamatusse ja näitustele. Esitleme neist mõnda ja uurime mahuka töö kohta ka autorilt endalt.

Andres, kuidas tekkis idee teha selline projekt?

Olen selleks valmistunud umbes viimased 50 aastat. Hea idee ei tule päevapealt sõrmenipsuga. Viimased aastad on möödunud katkematutes ideeotsingutes. Unetud ööd ja lugematud ebaõnnestumised viivad aga lõpuks selleni, et idee küpseb valmis produktiks.

Kuidas leidsid kodud ja kui lihtne või raske oli omanikud nõusse saada?

Kodusid on hea leida kinnisvarafirmade kaudu. Kinnisvaraekspertide siiras abi on olnud hindamatu.

Omanikud püüavad isiklikku ruumi hoida ja igasugune sekkumine, mis rikub nende privaatsust, on neile keeruline. Ei taheta oma kodu müüa ega ka sinna võõrast silma lasta. Vahel aitab meelitamine, vahel aga loogiliste seoste esitamine, näiteks ajaloo rõhutamine. Kõige tõhusam on aga käia peale nagu uni, lõpuks nad püüavad sinust kõige kiiremini ja valutumalt lahti saada ning ongi nõus. Pöördusin mõne poole ka „varrukameetodil”, tänaval käisest sikutades ja viisakalt pöördudes: „Vabandust, kas teil oleks üks hetk aega? Sooviksin teile rääkida ühest huvitavast raamatust...” Enamik oli kohe nõus.