×
LP

Hoogne, patriootiline ja mitte eriti faktitäpne kossufilm

13. jaanuar 2018,
57
Kolmekordne Euroopa meister, kahekordne maailmameister ja Mexico olümpia pronksivõitja Priit Tomson oli päris viimase hetkeni Münchenisse sõitva NSV Liidu koondise kandidaat. Vallo Kruuser

LP käis koos legendaarse korvpalluri Priit Tomsoniga vaatamas Venemaa hittfilmi „Teel tippu”, mis räägib Müncheni olümpiamängude korvpalliturniiri skandaalsest lõppvaatusest.

Veel 1970. aasta suvel, kui NSV Liidu koondis võitis universiaadi, kinnitas treener Vladimir Kondrašin Tomsonile, et tal on olümpiatiimis kindel koht. Ka 1972. aastal olla kuulus treener öelnud, et ei kujuta NSV Liidu koondist Tomsonita ette. „Ent kuu enne olümpiat toimunud laagris ütles Kondrašin mulle „Спасибо за помощь” („Aitäh abi eest”) ja koondisse võeti teenekas Moskva pallur Gennadi Volnov.”

On üksjagu eriline vaadata filmi koos inimesega, kes on isiklikult tundnud kõigi peategelaste prototüüpe ja olnud paljude filmis näidatud sündmuste juures. Päris mitu korda ei pea Tomson vastu ja sosistab vaikselt: „No kuulge, see polnud ju päris nii!”