LP

Tiit Pruuli: ma pole näinud ühtegi inimest, kel oleks õnnestunud reisides enda eest põgeneda

14. aprill 2018,
Aastatega muutub nostalgia maitse küllap magusamaks, aga sellesse aega ei tohi kinni jääda. Peab suutma erinevaid aegu ratsionaalselt võtta, teab Tiit Pruuli öelda. Ilmar Saabas

Täpselt 30 aastat tagasi said eestlased hirmust võitu ja edasi vallandusid sündmused nagu paisu tagant, meenutab Tiit Pruuli sinimustvalgete lippude väljatoomist.

1988. aasta aprillis, kui nõukogude võim polnud veel kuhugi kadunud, riputati Tartu muinsuskaitsepäevade aegu Eesti Üliõpilaste Seltsi (toona veel kunagise) maja seinale Eesti lipu värvi kangaribad – sinine, must ja valge. Lipuvärvide väljatoomisest sai murranguline sündmus, mis vallandas tormi. Mida päev edasi, seda julgemalt lehvitati rahvuslippe, mille võõrvõim oli keelanud. Üks pöördelise tähendusega muinsuskaitsepäevade korraldajaid oli Tiit Pruuli (52).

Me ei räägi temaga ainult 30 aasta tagustest sündmustest. Kuna Pruulit saab tituleerida ühtaegu nii tubliks ärimeheks, tuntud ilmaränduriks kui ka vahedaks kirjameheks – rääkimata sellest, et ta oli tormilistel 1990. aastatel peaminister Mart Laari nõunik –, jätkub juttu pikalt.

Ja Pruuli on kahtlemata mõnus jutuvestja. Ainuüksi ta töökabineti uks, mis on kujundatud kahest vanast Moskvitši uksest, paneb teda meenutama seika lapsepõlvest, kui ta koduse autoga salaja ümber kvartali tiiru tegi ja kogemata kombel Tartu jaamaülema maja aeda sisse sõitis. Ikka nii, et pilpad lendasid.